Ballık İlköğretim Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AŞktir Kİ Gerİsİ Vesaİredİr

AŞktir Kİ Gerİsİ Vesaİredİr Empty AŞktir Kİ Gerİsİ Vesaİredİr

Mesaj  CanSIMSEK Perş. Ağus. 07, 2008 9:21 am

Sevgili!..
Aşkın şiirini yazmak isterdim sana;sana aşkı şiirle yazmak isterdim. Aşkı seninle tanımlamakister,aşkı sende tanımak isterdim. Ay ikiye bölündüğünde yanında olmak isterdim.
Sevgili!..
Şimdi senden uzakta, aşk şudur diyebilsem eğer, son defa kendimi ve ilk defa okuyucumu kandırmış olacağım.Bildim dediğim bir aldanıştır çünki o,duydum dediğim bir yanıştır. şimdi ayın ,şın ve kafları çıkardılar elifbelerden de sensizliğin mektebinde bir sabra mıhladılar bizi eliflerle helerden. sensizlikte hasretin hüzzamlarını öğrendik kucakkucak ve aşkın nihavent saltanatını arar olduk köşe bucak. Bildiğimizi sandıkça yandıkta yolunda, yolunda yandığımızı sandıkça bildik sonunda.Aşkın gerçeği değildi bildiğimiz, ama aşkın ateşiydi yandığımız. Artık şüphedeyiz, canları yare ulaştıran bir sel miydi aşk, şekeri güzele sunup ağuyu kalbe ulaştıran bir el miydi?.. Sana varacak yolların çilesi miydi; tutkular ötesi tutkunun zirvesi, hasretle yanışların sesi miydi?..
Galiba varlığın çekim alanına giren en ulvi acıydı aşk; ve maddeyi mnaya veren en cömert sancıydı. Ruhların çeşitli varlıklar arasında bölüştürülen süsüydü belki; belki ötelere yazgılı yitirişlerin türküsüydü.Kalp kalbe konan kelebek kanatlarındaki renk; kudümlerde düşünüp neylerde ağlayan ahenkti aşk. Şarkın bütün şiir macerasıydı, belki Yesribli sevgililer için tutulan bir anadolu yasıydı. Yağmur yağmur başını belaya tutmaklar ve ateş ateş denizlere kendini atmaklardı. Mansur'u dara takanda, Halil'i oda yakanda oydu ve oydu Eyyübü derde bırakanda. Tuz kadar mübarek, ekmekçe aziz idi; toprakleyin bereket, su gibi temiz idi.
Aşk iğnesiyle dikilince bir dikiş, kıyamete kadar sökülmez imiş. Aşk ile insan elbet güneşe benzer; ve aşksız gönül misali taşa benzer. Hayatıaşka bölünce hayat çoğalır; bütün hayatları toplasan geriye aşk kalır. Gelip kemiğe dayanınca dünya, hayat atılan kement olur; gözkapaklarında vurulunca kasırgalar, annelerce deprem, babalarca bent olur.Aşksız bahar dallarını kuru bir ayaz boğar, aşksız rahmini yargılayan bebekler nagehan doğar. Mahrem düşüncelerle perdelenen odalarda ya ezeel ya ebed olur; aşk kayıp giderse dünyadan ebed kıyamet olur;sevgisizlik gelir, dünya cehennem olur.
Aşk gelince burukluğun şiirinde hüzün kokar heceler; ve azarlanmış kalpleri ısıtır tam yarısında geceler. Sabah onunla sürerse toprağı koşarak, ancak o vakit yeşerir taze bir başak. Atların nallarından yıldırımlar masallara dökülür ve yollanmayan mektuplarda nice kalpler sökülür. Kayan yıldızlar gibi süzülür elem dehlizlerine diller ve melal süzülür gibi melek kanatlarında döker yapraklarını güller. Kaderin dehşetini yakan şamdanlar özge pervanelere tesellikar düşer, şefkatli bir ekmek kırıntısıdır kurutulmuş buselere yar düşer.
Sevgili!..
Kapına geldik aşkı öğret bize; ve aşkını ver yüreklerimize. Bir nihanice gamzene gamzede aşıklar adına... Hani uykuya dalınca kenti ve yalnız başına kalınca kendi... Hani yalnız gecelerde konuşmadan kalınca dilleri ve hal üzre gönüller anlar olunca bütün dilleri... Vicdan sesinden bizar kürek mahkumlarınca; hani aşıkların hasretleri özlemle karınca... Hani gurbetin ucunda gönlüme gömende seni, hani seni gurbet gurbet gönlüme gömende... Güneş ve ay ruhunu aşkından alırken; Güneşin ışığı aya vurur gibi aşığı aydınlatırken...Gel sevgili bir huzmecik başeyle asi aciz üftadene ve umut ver peykin olmaya teşne kem zerrene. Aşkları unutan bedene aşkını unutturma!...
Her şey sen olsun şu dünyada ve olmasın sen olmayan dünyada.
CanSIMSEK
CanSIMSEK
Moderatör
Moderatör

Erkek Mesaj Sayısı : 129
Lakap : KRaLTüRK

http://forumezu.com/index.php