"Pekin 2008'de Ters Köşe Yapabiliriz"

Aşağa gitmek

"Pekin 2008'de Ters Köşe Yapabiliriz"

Mesaj  CanSIMSEK Bir Cuma Ağus. 08, 2008 11:30 am

Euro 2008'de A Milli Futbol Takımı'nın yaptığı sürpriz çıkışı, Olimpiyat Takımı da yapabilir.
Ay-Yıldızlı sporcularımıza destek vermek için Çin'de bulunan spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda mücadele edecek 68 isimden de madalya beklediklerini söyledi. Bakan Başesgioğlu, Euro 2008'de A Milli Futbol Takımı'nın yaptığı sürpriz çıkışı, diğer spor dallarında da gerçekleştirmek istediklerini dile getirdi.

Türkiye hemen her alanda olduğu gibi sporda da son yıllarda ciddi değişimler yaşıyor. Çeşitli spor dallarında katıldığımız Avrupa, dünya şampiyonalarında ve olimpiyatlarda Ay-Yıldızlı bayrağımızı başarıyla dalgalandırıyoruz. Milletimizin ve idarecilerimizin spor arenasındaki ortak gayesi, uluslararası platformda varlığımızın daha fazla hissedilmesini sağlamak. Bu yönde ciddi çalışmalar yapan spor yöneticilerimizin başında spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu geliyor. 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'na iştirak eden sporcularımıza destek vermek için Çin'e gelen Bakan Murat Başesgioğlu, olimpiyatlara katılan sporculardan sürpriz dereceler beklediğini ifade ediyor.

Türk sporcuların Pekin'de yüreklerini ortaya koyarak mücadele edeceğine dikkat çeken Bakan Başesgioğlu, "2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Türkiye, dünyadaki spor uzmanlarını şaşırtan maçlar yaparak harika sonuçlar aldı. Birçok kişiyi ters köşeye yatırdı. İnşallah burada da sürpriz yapacak sporcularımız olacaktır. Böylece Pekin'de dünya madalya sıralamasındaki yerimiz daha yukarılara taşınacaktır." şeklinde konuşuyor. Eski madalya sayısının altına düşülmesi halinde de dünyanın sonu olmayacağını vurgulayan Bakan, "2004 Atina'daki madalya sayısının altına düşersek de çok önemli değil. Hayat devam ediyor. Nerede eksiğimiz var, nerede fazlamız var bunları değerlendiririz." diyor.

Pekin'e 68 sporcu yerine 500 sporcu ile katılmayı gönülden istediklerini belirten Başesgioğlu, "Polonya, Slovenya, Slovakya bizden daha fazla sporcu ile olimpiyatlara katılıyor. Biz güreş, halter ve tekvando dışındaki branşlarda da başarılı olmalıyız. Özellikle takım sporlarında başarılarımızı zorlamamız gerekiyor. Pekin'den sonra ciddi bir planla yola devam edeceğiz. Yetenekleri tespit edilen bin sporcumuzu, her türlü ihtiyaçları devlet tarafından karşılanarak 2012 Olimpiyatları'na hazırlayacağız. Bu amaçla yasa çıkardık. TBMM'de tüm milletvekili arkadaşlarımın da desteğiyle kabul edilen bu yasayla, aynı zamanda olimpiyatlarda derece alan sporcularımıza 'Devlet Sporcusu' unvanı verilerek, maaş da bağlanacak. Böylece 2012 yılında takım sporlarında katılma şansımızı daha da zorlayacağız. 4 sene çok çabuk geçiyor." şeklinde konuşuyor.

2008 Olimpiyatları'nı almak için yıllar önce Pekin'le çekiştiklerini vurgulayan Bakan Başesgioğlu, "Bugünün teknolojisiyle Çin, gerekli altyapısını hazırladı. Devasa tesisler yaptı. Türkiye'nin bu anlamda bir altyapısı, tesisleri, birçok uluslararası alanda yapılan organizasyonları var. Bunlar bizim kilometre taşlarımızdır. Bu bağlamda biz 2020'yi kendimize hedef olarak seçtik. 2016'yı es geçtik. Kıtalararası dengeyi de düşündük. Bu konuda tesisleri şimdiden yapmanın bir dezavantajı var. Teknoloji ve sistem her zaman değişiyor. Daha önceden yapmış olduğunuz tesis demode kalabiliyor." açıklamasını yapıyor.


Devşirme sporcuya düzenleme gelecek

Spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, devşirme sporcular konusunda önemli düzenlemelere gideceklerini söyledi. Tüm dünyanın devşirmeler konusunda uyguladığı bir politika olduğuna değinen Başesgioğlu, "Bugün 17 farklı ülke adına güreşen Çeçen sporcular bulunuyor. Aynı şekilde atletizm dallarında birçok sporcu farklı ülkeler adına yarışıyor. Dolayısıyla yabancı transferi yapılabiliyor. Fakat bu sporcular ülke sporuna önemli kazanımlar verebilecek durumda olmalıdır. Örneğin bizim Türk yapmak istediğimiz sporcuların kültürümüze ve yaşam tarzımıza uygun olması gerekiyor. Bir yarışmalık sporcu getirmenin anlamı yok. Bu konuda ilerleyen süreçte daha ayrıntılı yaptırımlar getireceğiz." dedi.

(Nurullah Kaya / Zaman)
avatar
CanSIMSEK
Moderatör
Moderatör

Erkek Mesaj Sayısı : 129
Yaş : 26
Nerden : Almanya
Lakap : KRaLTüRK
Kayıt tarihi : 06/08/08

Kullanıcı profilini gör http://forumezu.com/index.php

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz