'Hido Doğal Lider'

Aşağa gitmek

'Hido Doğal Lider'

Mesaj  CanSIMSEK Bir Cuma Ağus. 08, 2008 8:48 am

12 Dev Adam'ın patronu Bogdan Tanjevic, metamorfoza uğrayan ay-yıldızlı ekipte Hidayet Türkoğlu'nun maestro görevini üstleneceğini belirtti.
12 Dev Adam'ın patronu Bogdan Tanjevic, metamorfoza uğrayan ay-yıldızlı ekipte Hidayet Türkoğlu'nun maestro görevini üstleneceğini belirterek, "Başarı için tutkulu oyunculara ihtiyaç var" dedi

2009 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'ne yepyeni bir kadro ile girecek olan Basketbol Milli Takımı'nın Sırp coachu Bogdan Tanjevic, “Bu takımın başarısız olacağına inanmıyorum” dedi.

Tecrübeli çalıştırıcı, Milliyet'e verdiği özel röportajda “cesaretle” değil, “akıl ve mantıkla” kıyaslanabilecek bir seçim yaptıklarını ifade ederek, “Riske etmiş olduğumuz hiçbir şey yok. Kadroda bulunmayan oyuncular ne kadar kaliteliyse, seçilenler de onlar kadar iyiler” diye konuştu.

Tanjevic, Mehmet Okur, İbrahim Kutluay, Serkan Erdoğan, Kaya Peker gibi üst düzey oyuncuların olmayışının hedef açısından bir farklılık getirmeyeceğini, ay - yıldızlı kadrodaki oyunculara sonuna kadar güvendiğini belirterek, “Takımın şu andaki en önemli eksiği olan 'kazanma mantalitesini' oturtmaya çalışıyoruz. Bunun için sahaya tüm benliğini koyan, sadece fiziksel olarak değil, karakter olarak da güçlü, mücadeleci, tutkulu oyunculara ihtiyacımız var. Kendini değil, takımı kurtaracak, sahada ya da kenarda takım arkadaşlarına destek veren, bir bütünün parçası olduğunu bilen oyuncular gerekiyor” yorumunu yaptı.

Ünlü coach, bunun bir yeniden yapılanma süreci olarak adlandırılabileceğini belirterek şunları söyledi:
“İspanya, Almanya gibi takımlar, işte az önce bahsettiğim bu mücadeleci mantaliteyi özümsemiş oyunculardan kurulu takımlar. Bizim de teknik politikamızdaki en önemli stratejimiz, 12 Dev Adam'a kazanma mantalitesini aşılamak olacak. Kadroda yer alan, ancak 12 kişilik iskelet kadroya girmesi zor görünen genç oyuncularımızın da bu yapı içinde kaynaşıp, gelecekte bu yeni oluşumun iyi birer parçaları olmalarını hedefliyoruz.”
“Seçtiğimiz tüm oyunculara ve dolayısıyla bu takıma sonuna kadar güveniyorum. Ben, bu takımın başarısız olacağına inanmıyorum. Riske etmiş olduğumuz hiçbir şey de yok. 2010 Dünya Şampiyonası'nın ev sahibi olmamız, Avrupa Şampiyonaları'na bakış açımızı hiçbir zaman değiştirmedi. Tabii ki 2009 Avrupa Şampiyonası'na da büyük önem veriyoruz. Öncelikli hedefimiz Fransa, Belçika ve Ukrayna ile oynayacağımız grup maçlarında arzuladığımız sonuçları alıp finallere gidebilmek. Eğer bunu başarırsak, tabii ki Polonya'daki finallerde de en iyisini yapmaya çalışacağız.”

“Karakter önemli”
“Tutkulu oyunculara ihtiyacımız var. Sahaya karakterini koyan, güçlü, savaşçı oyuncular istiyoruz. Bayrak sevgisini derinden hisseden, değerini bilen oyuncular... Artık tüm takımlar, bir oyuncu için 40 dakika oynayabileceği bir takım olmaktan çıktı. Hem kulübünde, hem de milli takımında 40 dakika oynamayı düşünen oyuncu hayal kuruyor demektir. Önemli olan, artık bir oyuncunun ne kadar oynadığını değil, oynadığı sürede ne kadar verimli olduğunu baz alması gerekiyor. Kendini değil, kenardan gelip takımı kurtaracak oyunculara ihtiyacımız var.”
“Hidayet Türkoğlu'nun da bu yeni düzene çok iyi adapte olacağını biliyorum. Hidayet de bana takımdaki diğer oyuncular için oynamayı istediğini söyledi. . Diğerlerine nasıl destek olacak, hep birlikte göreceğiz. O takımın doğal lideri olacak. Kenardan takım arkadaşlarına havlu sallarken görürseniz de şaşırmayın. Takımdaki diğer ağabeyler, Kerem Gönlüm, Ömer Onan ve Kerem Tunçeri de bu anlamda ağabey olduklarını göstermeliler. Takımda oluşturmaya çalıştığımız kimya bu. Umarım istediğimiz düzeye ulaşır, arzuladığımız verimi alırız.”

'Sıkıntı olmaz'Tanjevic, yeni kadroda İbrahim Kutluay ve Serkan Erdoğan'ın olmaması nedeniyle skorda sıkıntı yaşayacağımız yönündeki eleştirilere katılmadığını söyledi. Sırp antrenör, Hidayet, Ömer Onan, Ersan İlyasova ve Cenk Akyol gibi isimlerin bu açığı kapayabilecek kapasitede olduklarını belirterek, "Mehmet Okur ve Kaya Peker'in eksikliklerini de Kerem Gönlüm, Ömer Aşık, Semih Erden ve Oğuz Savaş rotasyonuyla gidereceğiz" dedi.

'Garanti yok'
Bogdan Tanjevic, Milli Takım'ın kapılarının her zaman tüm oyunculara açık olduğunu söyledi. Sırp çalıştırıcı, 2009 kadrosundaki oyuncuların verilen şansı bu anlamda en iyi şekilde değerlendireceklerine inandığını belirterek, “Eğer aksi olursa, şu an aramızda olmayan arkadaşlarımızı tekrar kadroda görebiliriz. Milli forma kimsenin tekelinde olamaz. Tüm oyuncular›n bu bilinçle hareket etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Dev mesai başlıyor
Polonya'daki 2009 Avrupa Şampiyonası'na katılabilmek için eylül ayında eleme grubu maçları oynayacak A Milli Basketbol Takımı, bugün Abdi İpekçi Salonu'nda toplanarak, kondisyon çalışmalarına başlayacak. Günde çift antrenman yapacak olan milliler, günün ilk antrenmanını kondisyoner Paolo Bellati yönetiminde 10.30 - 12.30 saatleri arasında, ikinci antrenmanı ise 18.30 - 20.30 saatleri arasında yapacak.
avatar
CanSIMSEK
Moderatör
Moderatör

Erkek Mesaj Sayısı : 129
Yaş : 26
Nerden : Almanya
Lakap : KRaLTüRK
Kayıt tarihi : 06/08/08

Kullanıcı profilini gör http://forumezu.com/index.php

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz